Proč zkusit IT?

Protože IT - informačním a komunikačním technologiím - patří budoucnost. Kromě toho existuje řada dalších důvodů, proč by se ženy měly přestat tomuto oboru vyhýbat - tím hlavním může být to, že jsou v něm žádané. Největší zaměstnavatelé v ICT, velké nadnárodní společnosti (IBM, Microsoft či Hewlett-Packard) si uvědomují vyšší efektivitu různorodých pracovních týmů a snaží v rámci svých diverzity programů vytvářet pracovní podmínky, které jsou vstřícné k ženám. V IT rozhodují schopnosti, a nikoli příslušnost k určitému pohlaví, což potvrdily i ženy, jejichž příběhy si můžete těchto stránkách přečíst. Další důvody, proč IT zkusit, čti dále...

ICT nabízí velmi žádané profese

Profesionálové v IT se nemusejí obávat nezaměstnanosti, neboť moderní technologie se budou využívat stále více ve všech oborech. Roste význam IT oddělení ve všech firmách a institucích - každá organizace má svůj vlastní informační systém. Poptávka po IT odbornících výrazně převyšuje nabídku, IT odborníci najdou snadno práci i v zahraničí. Poptávka je po všech profesích, které se podílejí na vývoji softwaru - tedy nejen po vývojářích (programátorech), ale také po konzultantech, business analyticích a testerech.

Dívka u počítače

ICT potřebuje nový typ komunikativních profesionálů

S pronikáním ICT do všech oborů jsou nabývají na důležitosti i tzv. soft-skills, IT odborníci musejí mít nejen technické znalosti, ale musejí být také komunikativní a empatičtí, tedy schopni naslouchat přání svých klientů, umět se vcítit do potřeb uživatelů, aby informační systémy sloužily všem - od těch nejméně zkušených, až po ty nejnáročnější uživatele. Důležitá je také znalost anglického jazyka.

Novými IT profesionálkami by se proto mohly stát i ženy, které jsou obecně více vnímavé k potřebám ostatních. Programátorům, kteří píší programy pro lidi, a lidé pro ně přitom nejsou vůbec důležití, už odzvonilo.

ICT nabízí vysoké platy a řadu benefitů

Platy (i nástupní) v IT oboru patří k těm nejvyšším a z důvodu velké poptávky po IT specialistech stále rostou. Podle Českého statistického úřadu za třetí čtvrtletí roku 2007 dosahovali činila průměrná mzda v IT 46 881 Kč. Podle personální agentury Robert Half nástupní platy dosahují hodnot od 30 do 35 tisíc korun a rapidně rostou.

Recruiter Lukáš Dočkal ze společnosti Advanced Search Technology nazývá současnou situaci "diktátem zaměstnance", neboť zaměstnanec je ten, kdo v doposud nebývalé míře určuje "pravidla a podmínky hry". Z toho plyne nejenom stále stoupající výše platového ohodnocení, ale také možnosti získat poměrně pestrou škálu benefitů či přístup k dalšímu odbornému vzdělávání.

ICT nabízí široké uplatnění

IT nabízí uplatnění v mnoha oblastech, nejen v programování (vývoj softwarů, informačních systémů, vytváření databází, testování) či správě systémů (instalace softwaru a hardwaru, servis, podpora a zabezpečení počítačových sítí), ale i v oblasti služeb (prodej IT, e-business, e-learning, školení, konzultace v oblasti výpočetní techniky), počítačové grafiky (tvorba multimédií, aplikace počítačového vidění při simulacích), vědy (informační technologie v medicíně, biologii atd.), internetu (webdesign, vývoj webových aplikací, webcopywriting, internetový marketing, optimalizace pro vyhledávače) i zábavě (tvorba počítačových her, počítačové animace aj.).

ICT znamená mezinárodní prostředí

Většina počítačových firem je nadnárodních, to znamená že v českých pobočkách se pracuje podle pravidel mateřských firem (amerických, německých, britských aj.) a běžně se v nich komunikuje v angličtině. V řadě nadnárodních firmách vycházejí vstříc svým zaměstnancům a zaměstnankyním pružnou pracovní dobou, možností pracovat z domova či sníženými pracovními úvazky. Řada českých IT firem zase úspěšně vyváží svá "řešení" do zahraničí.

ICT umožňuje rychlou kariéru

Obor ICT umožňuje nejrychlejší profesní růst ve srovnání s ostatními obory - to znamená, že můžete získat významnější postavení za mnohem kratší dobu než v jiných oborech. ICT společnosti se snaží získat mladé lidi do svých týmů již na vysokých školách, schopným studentům a studentkám nabízejí nadstandardní podmínky už při nástupu. V některých firmách údajně dostávají úspěšní studenti příslib manažerského místa už po dvou letech.