Rozhovor se studenkou FIT VUT v Brně

Vendula Hrubá studuje 5. rokem Fakultu informačních technologií VUT v Brně. "Jsem studentkou magisterského stupně oboru "grafika a multimédia", diplomovou práci mám zapsanou na oboru "inteligentní systémy". O grafiku jsem zajímala již na bakalářském stupni a chtěla se o ní dozvědět více. Diplomovou práci jsem si vybrala pro svoji zálibu v matematice a také pro poznání něčeho nového."

Jak jste se připravovala na přijímací řízení a jak přijímací řízení probíhalo?

Přijímací zkoušky byly z matematiky a informatiky (dnes už jen matematika). Na přijímací řízení jsem si koupila brožuru s příklady z předešlých let a studovala z ní. Přijímací řízení bylo pouze písemné testovou formou.

Jak probíhá samotné studium?

Když budu mluvit kapku s nadsázkou tak je studium superSmile. Jinak se jedná o spoustu dřiny, ale člověk pozná soustu zajímavých lidí, získá nové vědomosti a zkušenosti.

V ročníku na bakalářském studiu nás bylo cca 350. Jedná se o jednu přednáškovou skupinu, takže u nás je nemožné znát úplně všechny spolužáky, ale od vidění se znají všichni

Přednášky jsou dobrovolné, takže se nemusí navštěvovat, i když u některých předmětů to není zrovna nejlepší nápad. Pokud se student nemůže dostavit na přednášku, existují u nás video záznamy přednášek, které si student může v klidu zhlédnout na kolejích později. Pak by měl student také navštěvovat cvičení, některá jsou většinou povinná nebo bodovaná. Cvičení jsou pro studium důležitá, vyzkoušíte si v praxi, co se učíte, a tím to lépe pochopíte.

Probíhá studium, jak jste si před jeho zahájením představovala? Co vám vyhovuje, s čím spokojená nejste?

Abych řekla pravdu, studium vysoké školy není rozhodně to, co jsem si představovala. Měla jsem představu, že to bude jako ve filmu, člověk chodí na přednášky, pak se pilně učí, udělá zkoušky a nakonec ze školy vyjde někdo opravdu vzdělaný ve svém oboru. Realita je ale kapku jiná.

Nejprve je člověk zmatený, zjišťuje co se může, co musí a co naopak nesmí. Když nedojdete na přednášku, nikdo vás nepotrestá, je to jen vaše mínus. Pak tu jsou samozřejmě různé termíny a povinnosti, které je potřeba dodržet - odevzdávání projektů, zkoušky atd.

Velkou výhodou toho všeho je podle mě fakt, že se studenti naučí o sebe starat sami. Nemyslím, že po studiu na vysoké škole, ze mě bude nějaký opravdový expert, tím se člověk stává časem podle toho čemu se věnuje. Spíš platí pořekadlo: "Vysoká škola naučí člověka se učit", no a zbytek se naučí až praxSmile.

Jaký je přístup spolužáků a vyučujících k Vám?

Tak to se špatně posuzuje, mám spoustu dobrých spolužáků, na které se můžu obrátit o radu, nebo naopak oni na mě. Myslím že se vzájemně doplňujeme. Řekla bych, že jako holka mám na naší fakultě výhodu, je nás tu málo a kluci přece jenom ocení ženskou společnost. Nicméně nejsem zastáncem přemíry pozitivní diskriminace, všeho moc škodí. A pak by došlo spíše k antipatii ze strany studentů ke studentkám.

Řekla bych, že vyučující mají stejný vztah ke studentkám jako ke studentům. Jediný rozdíl vidím ve faktu, že holek je na fakultě málo, takže jsem se ještě nesetkala s člověkem, který by mě neznal. Někdy mám pocit, že si mě víc pamatují vyučující než já je.

Jak náročné je podle Vás studium? Na jakou zkoušku jste se musela nejvíce připravovat?

Posuzování na jakou zkoušku se nejvíc učím je těžké, u nás se hodnocení předmětu dělí na praktickou část - vypracování projektů (naprogramování aplikací z daného tématu) a na teoretickou část o zkouškovém. Nejvíce jsem se asi připravovala na zkoušku z teoretické informatiky. Podle mého názoru není studium náročné na memorování, ale na pochopení problematiky.

Studium IT je a není náročné, pokud vše funguje jak má, dá se vše krásně stihnout, ale mě osobně se ještě nestalo, aby vše fungovala napoprvé na sto procent. Ale pokud se studium nefláká, dá se to zvládnout.

Máte nějaký tip nebo rady pro uchazečky o studium?

Pokud se nebojí práce na PC, nemusí se bát ani studia IT. Stačí kapku logického uvažování a pak už to jde samoSmile.

Proč se podle Vás na obory spojené s IT hlásí tak málo studentek?

Protože počítače jsou stále brány jako nástroj určený pro chlapy, a proniknout do světa chlapů není jednoduché, ale my se nevzdámeSmile!

Leden 2008