Kampaně za zvýšení počtu žen v ICT

V České republice jako první upozornila na nedostatek žen v IT Fakulta informačních technologiích VUT v Brně, která iniciovala vydání propagačních letáků ve spolupráci se společnostmi IBM a Microsoft. Ty se objevily například v brněnských tramvajích, a jak vyplynulo z rozhovorů se dvěma odbornicemi IBM, právě tyto plakátky obracející se přímo na ženy rozhodly o tom, že se šly do IBM ucházet o místo.

Další aktivitou společnosti IBM Česká republika, podporující vstup většího počtu žen do IT, byl projekt „Ženy do IT„, který vznikl ve spolupráci s mezinárodní neziskovou organizací APC Women’s Networking Support Programme.

Zvýšit zájem dívek o studium informatiky se snaží i nadále Fakulta informačních technologií VUT v Brně, která se prezentuje jako přátelská k dívkám a která se snaží zjistit důvody, proč se dívky studiu informatiky vyhýbají prostřednictvím literární soutěže „Holky pro počítač, počítač pro holky„.

Kampaň na podporu zájmu o technické vzdělání a vědu mladých žen a dívek s názvem „Holky, pozor“ spustilo letos v dubnu také České vysoké učení technické v Praze ve spolupráci se společností Hewlett Packard. Projekt má podpořit zájem mladých dívek o technické vzdělávání a zaměstnání v ICT firmách a vysvětlit, jaké výhody jim může technické vzdělání nabídnout, jaké jsou možnosti, pokud se budou věnovat studiu technických oborů na ČVUT.

Obecnou kampaní za zvýšení zájmu o technické obory je kampaň Moravsko-slezského kraje „Povolání pro život„, který studenty a studentky upozorňuje na možnosti v technických oborech – prostřednictvím letáků, internetových stránek a exkurzí v podnicích pro výchovné poradce. „IT technologie potřebují kvalitní techniky… i dívky mají vlohy,“ stojí na plakátu s rozesmátou mladou telefonistkou. Projekt vznikl z jednání s příchozími investory, kterým kraj při svých investičních pobídkáchvšestrannou péči – včetně zajištění kvalifikovaných pracovníků.

Propagování žen ve vědě obecně se věnuje organizace Národní kontaktní centrum – ženy a věda (NKC-ŽV) .

EU

IT Girls – Projekt Evropské komise na podporu zvýšení počtu žen v ICT prostřednictvím „shadowing days“, tedy dní, v nichž tráví vybraná skupinka jeden pracovní den s IT profesionálkou.

Německo

Be.it/Be.ing (Buď IT/Buď inženýrka) – Projekt Spolkového ministerstva pro vzdělávání a vědu zprostředkovává informace o vzdělávacích kurzech a studijních oborech v oblasti IT studentkám, rodičům, učitelům a personalistům o zaměstnání v oboru.

Girls Go Informatik (Dívky do informatiky) – Osvětový projekt německé Společnosti pro informatiku, který představuje dívkám možnosti uplatnění v IT. V rámci projektu jsou představeny ženy pracující v IT.

Idee-IT – Vzdělávací projekt Spolkového ministerstva pro rodinu, seniory, ženy a mládež, který má motivovat dívky k volbě technického oboru na vysoké škole a který představuje řadu povolání v IT.

Girl’s Day (Den dívek) – Vždy čtvrtý čtvrtek čtvrtého měsíce (letos 26. dubna) se konají v desítkách měst exkurze a semináře, které mají dívkám ukázat možnosti práce v technických oborech. Projekt iniciovala dvě spolková ministerstva – pro vzdělání a vědu a pro rodinu, seniory, ženy a mládež.

Velká Británie

CC4G – Počítačové kluby pro dívky založené britskou nevládní organizací e-skills, které mají dívkám ve věku 10 – 14 let pomoci změnit svůj postoj k moderním technologiím.

Belgie

CyberSoda – CyberSoda je program pro dívky, který je má zábavnou formou seznámit s rozmanitostí moderních technologií – od používání internetu, přes grafický design, webdesign, programování až po odhalení vnitřností počítačů – hardwaru. Program se realizuje ve dvou typech workshopů (půldenní a pětidenní). Součástí workshopů je setkání s ženami, které pracují v oboru.

ADA Project – Projekt pojmenovaný po první programátorce Adě Lovelacové založila čtyři sdružení s cílem přitáhnout do IT více dívek – a to za podpory belgického ministerstva práce a Evropské sociálního fondu.

Rakousko

PRO-ICT – Rozhovory s rakouskými ženami, které pracují v IT.

Kanada

Discover IT – Stránky Rady ICT (Information and Communications Technology Council), které mají přitáhnout do IT co nejvíce schopných mladých kanadských studentů a studentek. Obsahují detailní popisy profesí i cesty do IT a video příběhy, mezi nimiž nechybějí IT profesionálky.

USA

Computer Girl – Osvětové stránky pro středoškolské studentky, které jsou jedním z projektů nevládní organizace ACM – Women in Computing.

Computer Mania Day – Den počítačového šílenství pro dívky organizovaný Marylandskou univerzitou a Centrem pro ženy a IT (CWIT) at the University of Maryland, Baltimore County (UMBC).

GirlsGoTech – Stránky amerických skautek (Girls Scouts of the USA), které propagují technické obory. Jednou z propagovaných profesí, na které se mohou dívky spolehnout, je práce programátorky.

TECHdivas – Stránky přinášející každý týden novinky ze světa ICT, které se dotýkají žen v ICT. Jejich součástí jsou také příběhy žen, které jsou ve vedení IT firem, které vlastní IT firmu nebo webovou stránku nebo těch, které ICT využívají ve své profesi.

Austrálie

Go Girl Go for I.T. – Workshopy o možnostech pracovního uplatnění v IT – od roku 2001 se konaly v Melbourne, Queenslandu, New South Wales a Western Australia.

ICT Carrer Portal – Stránky Australské počítačové společnosti (Australian Computer Society) nabízející informace pro zájemce o kariéru v ICT. Jedna ze stránek je věnována přímo ženám v ICT (Myths about women in ICT)a na stránce ICT profesionálů (ICT Heroes) jsou také motivační příběhy několika IT žen.

Další kampaně budeme průběžně přidávat, pokud na nějakou narazíte na internetu, pošlete na ni prosím odkaz.

Share

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>